ارسال داستان
رد کردن پیوندها

گزارشی از تالاب صالحیه (پژوهش دانش آموزی)

 

تالاب صالحیه در پایین‌دست روستای صالحیه جای دارد. صالحیه روستایی است در جنوب باختری (:غربی) شهرستان نظرآباد و در پیرامون دشت قزوین، میان شهر آبیک و فرودگاه آزادی، است. دشت صالحیه 31 هزار هکتار پهنه‌ی نمکی و دشتی دارد که دو هزار هکتار آن زیر پوشش آبگیری می‌رود.

ژرفای تالاب صالحیه بیش از یک و نیم متر برآورد شده است. آب تالاب از رودخانه‌ی کُردان به‌دست می‌آید اما در فصل گرما، به‌سبب بهره‌برداری کشاورزان برای کشت و کار، خشک می‌شود.

تالاب صالحیه زیستگاه ارزشمندی برای پرندگان بومی و کوچ‌رو است. در استان البرز 290 گونه پرنده ثبت شده است که 120 گونه‌ی آن در تالاب صالحیه دیده شده‌اند (بر طبق گزارش پرنده نگرهای محلی تا 200 گونه برآورد شده). گونه‌هایی از مرغابی‌ها در این تالاب زندگی می‌کنند. آن‌ها در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه تالاب را به‌سوی سیبری ترک می‌کنند. به‌تازگی نیز در تالاب صالحیه لک‌لک‌های سفید دیده شده است. این لک‌لک‌ها از بزرگترین پرندگان آبزی هستند و منقار و پاهایی سرخ‌رنگ دارند.

گونه‌ای از پرندگان، به نام تنجه (پرنده‌ای از خانواده‌ی اردکیان)، نیز از چند سال پیش در تالاب یادشده به‌سر می‌بَرند و این گستره را ترک نکرده اند. تالاب صالحیه زیستگاه همیشگی برخی گونه‌ها، مانند حواصیل، است. گونه‌های فلامینگو، چوپا، کاکایی و اکراس (پرنده‌ای مانند لک‌لک و حواصیل) نیز در این تالاب زندگی می‌کنند. باکلان بزرگ، فالاروپ و آووست (پرنده‌ای نوک خنجری) نیز برخی پرندگان کوچ‌رو تالاب صالحیه‌اند.

این پهنه، زیستگاه نزدیک به 45 گونه‌ی جانوری نیز است. اگر کیفیت تالاب صالحیه نگهداری شود پیرامون آن بستر مناسبی برای زیست حیات‌وحش خواهد بود.

وسعت این تالاب (اله آباد) با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است. این تالاب در فصل بهار استراحتگاه حداقل ۹۰ گونه از پرندگان مهاجر است. بیشتر پرندگان تالاب صالحیه جزو خانواده مرغابی سانان هستند، پرندگانی از جمله «غاز خاکستری»، «آنقوت»، «تنجه»، «آووست»، «کاکایی»، «درنا خاکستری»، «حواصیل خاکستری»، «خروس کولی» «چوب پا»، «فالاروپ گردن سرخ» و «کاکایی سرسیاه کوچک» و.. به این تالاب مهاجرت می‌کنند. و گاها انواع اردک‌ها نیز در تالاب صالحیه مشاهده می‌شوند.

این تالاب زیبا بعد از 40 سال باز پر آب شد

نویسنده: مبینا حیدری، دانش آموز، پایه هشتم، مدرسه روستای صالحیه .

عکس اول گزارش از مبینا حیدری

با تشکر از اقای رامین محمدی 🙏

بوتیمار کوچک در تالاب صالحیه – عکس از رامین محمدی

پیام بگذارید

  1. گزارش خوب و مهمی بود. اینطوری ما بیشتر به محیط تالاب دقت می کنیم و بیشتر تحقیق می کنیم. سپاس